εργασια λαογραφίαΗ εργασία είναι μια συνεργασία της Γ Τάξης και ΣΤ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Θεσπρωτικού. Η αφορμή για την εργασία αυτή μας δόθηκε από την επίσκεψή μας στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κόνιτσας. Στη διάρκεια των απογευματινών δραστηριοτήτων μας ξενάγησαν στην παλιά Κόνιτσα. Μας έδειξαν διάφορα παλιά αρχοντικά σπίτια και με ποιο τρόπο ήταν χτισμένα. Βλέποντας τα αρχοντικά της Κόνιτσας ήρθαν στο μυαλό μας τα σπίτια του χωριού μας που κι αυτά παρουσιάζουν μια ξεχωριστή αρχιτεκτονική. Αποφασίσαμε έτσι να γνωρίσουμε την αρχιτεκτονική του τόπους μας, με επισκέψεις και καταγραφή των σπιτιών αυτών. Οι εκπαιδευτές του ΚΠΕ μας ενημέρωσαν ότι υπάρχει ένα Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα «Παραδοσιακοί Οικισμοί και Φύση». Μετά από συζήτηση με τους δασκάλους μας αποφασίσαμε να συμμετάσχει και το σχολείο μας σε αυτό το Εθνικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με θέμα «Απογραφή Παραδοσιακών Σπιτιών στα Ιστορικά Λέλοβα και Μελέτη της Αρχιτεκτονικής τους».

stop bulling 1

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Παγκόσμια Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Με αφορμή αυτή τη μέρα ενημερώσαμε τα παιδιά για την έννοια του σχολικού εκφοβισμού, συζητήσαμε, είδαμε εκπαιδευτικά βίντεο και διαδραστικές παρουσιάσεις,  δημιουργήσαμε έργα για να τονίσουμε και να διαδώσουμε το μήνυμα: «Όχι στη βία, ναι στη φιλία!»