με την έναρξη του σχολικού έτους 2023-2024

σας ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία δύναμη και πρόοδο.

Ο Αγιασμός του σχολείου μας θα γίνει τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 στις 8:30 π.μ. .Μετά τον αγιασμό οι μαθητές θα προσέλθουν στις τάξεις τους για μια πρώτη γνωριμία με τον εκπαιδευτικό της τάξης και θα αποχωρήσουν στις 9:00 π.μ. με τους γονείς ή με τα λεωφορεία. Τα λεωφορεία θα μεταφέρουν κανονικά τους μαθητές/τριες. Η αποχώρηση των λεωφορείων θα είναι στις 9:30 π.μ.

Την Τρίτη 12/9/2023 θα πραγματοποιηθεί κανονικά το ωρολόγιο πρόγραμμα μέχρι τις 13:15 και θα μοιραστούν τα βιβλία.

Το ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Θεσπρωτικού σας προσκαλεί την Τετάρτη 22/3/2023 στο χώρο του σχολείου για ενημέρωση-επίδοση των μαθητών. Στις τάξεις Δ,Ε1,Ε2 και ΣΤ θα δοθεί η βαθμολογία του Β τριμήνου.Ώρα προσέλευσης 13:15-14:00

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών που φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2023. Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης.

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1.Αίτηση εγγραφής (την προμηθεύεστε από το σχολείο).

2. Βιβλιάριο Υγείας του/της μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, από το οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών .

3. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου για εγγραφή στο Δημοτικό.

4. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Το έντυπο για συμπλήρωση, το παίρνετε απ’ το σχολείο).

ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΚΟΛΟΒΟΣ

Για να κατεβέσετε τον εσωτερικό κανονισμό του 1ου Δημοτικού Σχολείου Θεσπρωτικού πατήστε ΕΔΩ

Την Πέμπτη 17/11 θα πραγματοποιηθούν στο σχολείο μας εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυρεχνείου.

Οι μαθητές θα έρθουν χωρίς τσάντες στις 8:15 και η γιορτή θα τελειώσει στις 9:40. Οι γόνεις που μεταφέρουν τα παιδιά τους μπορούν να έρθουν αυτήν την ώρα για να τα παραλάβουν. Τα λεωφορεία θα φύγουν από το σχολείο στις 9:50 - 10:00