Την Τετάρτη 1-06-2022 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των τάξεων Ε και Γ στον χώρο του Νεκρομαντείου, στο χωριό Μεσοπόταμος.

Επισκεφθήκαμε όλους τους χώρους που χρησιμοποιούσαν οι ιερείς και οι πιστοί κατά την αρχαιότητα αλλά και το σπίτι του τοπικού αγά, την κούλια, το οποίο χτίστηκε κατά τα χρόνια της Τουρκοκρατίας.

Στη συνέχεια μεταβήκαμε στο χωριό Αμμουδιά, για να δούμε τις εκβολές του ποταμού Αχέροντα και να αξιοποιήσουμε τον ελεύθερο χρόνο.

Ευχαριστούμε την κ. Υφαντή Ασημούλα, δασκάλα του Α΄1 τμήματος, για τη βοήθεια που μας προσέφερε για την πραγματοποίηση της επίσκεψης.

Οι εκπαιδευτικοί: Πότσιος Χαράλαμπος, Καραγιάννης Ευάγγελος.

Στα πλαίσια της διεθνούς ημέρας των μουσείων (18/5) πραγματοποιήθηκε την επομένη, 19/5/2022, επίσκεψη στο χώρο του αρχαιολογικού μουσείου Ιωαννίνων.

Αφού πρώτα συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα <<Θεοί και ήρωες>> στη συνέχεια ξεναγηθήκαμε στις αίθουσες του μουσείου όπου είχαμε τη δυνατότητα να δούμε από κοντά τα τόσο σημαντικά αρχαιολογικά ευρήματα με σημαντικότερο τον χειροπέλεκυ που βρέθηκε στην περιοχή μας και πιο συγκεκριμένα στη θέση Κοκκινόπηλος.

Στις  13  Μαίου  2022 η  Έ  δημοτικού  σχολείου  θεσπρωτικού  επισκέφτηκε  το  μουσείο  κέρινων  ομοιωμάτων  παύλου  Βρέλλη  στα  Ιωάννινα  και  στον  δρόμο  προς  αυτό , το  φράγμα  του  ποταμού  λούρου  και  το  στρατιωτικό  μουσείο  του  Εμιν - Αγά . Την  επίσκεψη  συνόδευαν  οι  δάσκαλοι  Πότσιος  Χαράλαμπος  και  Ντίσιος  Στέφανος.

Την Τετάρτη 13/4/2022 η Γ τάξη πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη, στα πλαίσια του μαθήματος της <<Μελέτης Περιβάλλοντος>>, στο κτήμα του κ. Μπακόλα Αναστάσιου που βρίσκεται κοντά στο σχολείο.

Η Β τάξη και η  Δ2 τάξη του Δημοτικού Σχολείου Θεσπρωτικού πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Πρέβεζα 11 του Απρίλη του 2022. Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στη Δημοτική Βιβλιοθήκη με ξενάγηση, στη Μαρίνα και ξεκούραση για παιχνίδι και φαγητό στην παιδική χαρά . Παρακολουθήστε πολυμεσικό υλικο.