Συμμετέχουμε ως σχολείο και στηρίζοντας την ανακύκλωση στον Σχολικό Μαραθώνιο “Πάμε Ανακύκλωση”

Ξεκίνησε ο Σχολικός Μαραθώνιος “Πάμε Ανακύκλωση” σε όλα τα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Δήμου Ζηρού, με στόχο την ευαισθητοποίηση και επιβράβευση των μαθητών σε ζητήματα σχετικά με την ανακύκλωση.

Ο σχολικός μαραθώνιος υλοποιείται για 2η συνεχή χρονιά, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρέβεζας, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Followgreen.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί καλούνται να ανακυκλώσουν χαρτί, αλουμίνιοπλαστικό και μπαταρίες σε ειδικούς κάδους που έχουν τοποθετηθεί εντός των σχολικών μονάδων.

Τα υλικά ζυγίζονται από τον Δήμο και κάθε σχολείο συγκεντρώνει πόντους επιβράβευσης ανάλογα με την ποσότητα των υλικών που ανακυκλώνει.

Οι γονείς των μαθητών έχουν ενεργό ρόλο στη διεξαγωγή του πρωταθλήματος, καθώς έχουν τη δυνατότητα να δωρίσουν μέσω της πλατφόρμας έως και 100 πόντους στο εκάστοτε σχολείο μηνιαίως

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς θα βραβευθούν όλα τα σχολεία σε εκδήλωση που θα διοργανώσει ο Δήμος, ενώ τα πρώτα θα λάβουν χρηστικά δώρα για τις σχολικές τους μονάδες.