Καλώς ήλθατε στο νέο δικτυακό ιστότοπο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Θεσπρωτικού.

Σκοπός της ιστοσελίδας είναι να ενημερώνεστε επίσημα και υπεύθυνα για τα νέα του σχολείου και το πλήθος δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται.

Αγαπητοί γονείς,

Ο Σημαιοφόρος και οι παραστάτες και ο μαθητής που θα καταθέσει στεφάνι θα πρέπει να βρίσκονται στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στις 9.30πμ. Οι υπόλοιποι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο ίδιο χώρο στις 10.30.

Σε ό,τι αφορά στην ενδυμασία των μαθητών/τριών των Δ Ε ’& ΣΤ’ τάξεων, οι οποίοι θα συμμετάσχουν στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου, σας ενημερώνουμε ότι αυτή περιλαμβάνει τα εξής:

• ΚΟΡΙΤΣΙΑ: Άσπρο πουκάμισο, σκούρα μπλε ή μαύρη φούστα, σκουρόχρωμα παπούτσια καλσόν στο χρώμα του ποδιού.
  • ΑΓΟΡΙΑ: Άσπρο πουκάμισο, σκούρο μπλε ή μαύρο παντελόνι, σκουρόχρωμα παπούτσια (ΠΡΟΣΟΧΗ!! αν πρόκειται για αθλητικά παπούτσια, να μην έχουν έντονα χρώματα ).

Παρακαλούμε θερμά να φροντίσετε για τα παραπάνω, ώστε το σχολείο μας να έχει μια καλή και αξιοπρεπή παρουσία στην παρέλαση .

Με ανακοίνωσή του, το υπουργείο Υγείας διευκρινίζει πως σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτοκόλλα, υπάρχει ισχυρή σύσταση για χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους, ειδικότερα στις περιπτώσεις που παρατηρείται μεγάλη συνάθροιση και συνωστισμός κατά τη διάρκεια των παρελάσεων της 25ης Μαρτίου.

Όσον αφορά του παρελαύνοντες, δεν υπάρχει σύσταση για χρήση μάσκας, ωστόσο υποχρεούνται να διατηρούν αποστάσεις καθ' όλη τη διάρκεια της παρέλασης. Επιπροσθέτως όσοι παρελάσουν θα πρέπει πριν και μετά την παρέλαση, να φορούν τις μάσκες τους.

Ο Δ/ντής του σχολείου

Κούσης Παναγιώτης